Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

90 yaşında yüzünde kırışıklık yok | Botoks yaptırmadan cildimizin genç kalması mümkün

90 yaşında ama yüzünde

90 yaşında ama yüzünde neredeyse hiç kırışıklık yok | Botoks yaptırmadan da cildimizin genç kalması mümkün mü?

Genç bir cilt hepimizin hayali ama yaş aldıkça cildimizde deformeler kaçınılmaz bir hâl alıyor, kırışıklık ve ince çizgilerle savaşımız başlıyor. Bu durum canımızı sıkıyor ama botoks gibi uygulamalar imdadımıza yetişiyor. Bazıları ise botokstan çok daha basit, daha az masraflı yöntemlerle kırışıklıklara meydan okuyor. Tıpkı 90 yaşındaki Nevenka gibi…

Influencer Sarah Palmyra, geçtiğimiz günlerde ailesinin cildi ile ilgili TikTok’ta bir video yayınladı.Takipçileri büyükannesinin cildinin esnekliğini ve yaşına rağmen kırışıklıklarının olmaması nedeniyle doksanlı yaşlarında olduğuna inanamadı.

Palmyra’nın takipçileri, 90 yaşındaki Nevenka’nın cildinin bu kadar genç görünmesini sağlamak için ne yaptığını merak etti. Palmyra, Business Insider’a Nevenka’nın ergenliğinin ilk yıllarından beri cildine çok özen gösterdiğini, her sabah ve gece cilt bakımı uyguladığını, asla makyajla yatmadığını ve yaşlanma karşıtı ürünler kullandığını söyledi.

Herkesin cildi yaşlandıkça kırışır, ancak taşıdığımız genler, UV ışınlarına maruz kalma ve tekrarlanan mimikler kırışıklıkların ne kadar derin olduğunu belirleyebilir.

Birçok insan kırışıklıkl görünümünü azaltmak için yaşlanma karşıtı güzellik ürünlerine yöneliyor fakat FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) güzellik ürünlerini etkinlik açısından değerlendirmediğinden, bu ürünlerin kırışıklıkları azaltacaklarının bir garantisi yok.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ VE ŞAPKA TAKMADAN DIŞARI ÇIKMIYOR

Palmyra, Nevenka’nın dışarıya çıktığında her zaman güneş gözlüğü ve şapka taktığını, güneş kremi kullandığını söyledi. Manhattan’da medikal ve kozmetik dermatolog olan Dr. Derek V. Chan, güneş kremi kullanmanın Nevenka’nın cilt bakım rutininin açık ara en önemli parçası olduğunu, her gün en az 30 koruma faktörlü güneş kremi sürülmesini ve beyzbol şapkasından daha koruyucu olan geniş kenarlı bir şapka takılmasını tavsiye etti.

Peki ileri yaşlarda cildimizin böyle iyi durumda olabilmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutinleri nelerdir? Ülkemizde sıklıkla tercih edilen evde uygulanacak botoks etkili yüz maskeleri işe yarıyor mu?

Işıl ışıl parlayan sağlıklı ve genç bir cilt için piyasada bulunan cilt bakım ürünlerinden faydalanabiliriz ancak bunun için çoğu kadın mutfağında elinin altındaki ürünlerden destek alıyor. Bunlardan en bilineni ise yumurta akı…Yumurta akını cildinize sürüldüğünde anında cildinizin gerildiğini hissedersiniz.

Peki bu etki ne kadar sürüyor? Gerçekten kırışıklıklar için işe yarar mı?

Botoks gibi kalıcı bir etki göstermesi mümkün mü?

Botoksa alternatif olarak neler yaparsak kırışıklıkları geciktirebiliriz?

Pek çok kadın bu doğal yöntemle kırışıklıklarına meydan okuduğunu söylüyor ancak bu konuda uzmanların ne dediği çok önemli. Bu yüzden biz de hem doğal karışımların etkilerini hem de yaşlanma karşıtı cilt bakım rutinlerini Dermatolog Yasemin Fatih Amato ile konuştuk.

Amato, öncelikle yumurta akının yüksek protein içeriği ve bazı vitaminleri (özellikle B vitamini) barındırması nedeniyle cilt için faydalı olduğunu, cildi sıkılaştırdığı ve gözenekleri geçici olarak küçülme sağladığının bilindiğini, aynı zamanda yağlı ciltlerde sebum üretimini dengelemeye yardımcı olduğu belirtti.

Yumurta akı sürülen cildin gerilmesi geçici mı yoksa botoks gibi kalıcı bir etki göstermesi mümkün mü? Bu sorumuza Amato şöyle yanıt verdi:

“Yumurta akının cildi germesi geçici bir etkidir. Yumurta akı kuruduğunda ciltte bir gerilme hissi oluşturur, ancak bu etki yıkandıktan sonra kaybolur. Botoks gibi kalıcı bir etki sağlamaz.”

Peki, botoksa alternatif olarak neler yaparsak kırışıklık oluşumunu geciktirebiliriz?

Amato, kırışıklık oluşumunu mümkün olduğunca geciktirmek için dikkat etmemiz gereken hususları şu sözlerle anlattı:

Sağlıklı Beslenme:Antioksidanlar, C vitamini, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketmek.

Güneş Koruması: Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için günlük olarak güneş koruyucu kullanmak.

Düzenli Nemlendirme: Cildi nemli tutarak elastikiyetini korumak.

Yeterli Su Tüketimi: Bol su içmek cildi nemli tutar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Kaliteli Uyku: Cildin kendini yenilemesi için yeterli ve kaliteli uyku önemlidir.

Dr. Amato, mevcut kırışıklıklar için cerrahi ya da cerrahi olmayan işlemler dışında yapılabileceklerimizi ve cilde etkilerini anlattı:

Düzenli Masaj: Yüz masajı kan akışını artırır ve cildin elastikiyetini korur.

Egzersiz: Yüz kaslarını çalıştıran egzersizler cildin sıkı kalmasına yardımcı olabilir.

Doğal Yağlar: Hindistancevizi yağı, jojoba yağı gibi doğal yağlar cildi nemlendirir ve besler.

Antioksidan Serumlar ve Kremler: Serbest radikallerin zararlarını azaltarak cildi korur ve yeniler.