Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bu yaz yakıp kavuracak! El Nino yolda

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hava durumu fenomeni El Nino’nun gerçekleşmesi halinde gelecek aylarda rekor sıcaklıkların görülebileceği noktasında uyardı.

WMO tarafından bugün yapılan açıklamada küresel hava sıcaklığını artırması ile bilinen El Nino hava durumu fenomeninin, bu senenin gelecek aylarında etkili olabileceğini ifade ederek rekor düzeyde sıcaklıklar kaydedilme olasılığı noktasında uyardı.

“DAHA YÜKSEK KÜRESEL SICAKLIKLARI TETİKLEYECEKTİR”
WMO açıklamasında “Bu, dünyanın birçok bölgesindeki hava durumu ve iklim modelleri üzerinde uzun süredir devam eden La Nina’nın tersi etkilere sahip olacak ve muhtemelen daha yüksek küresel sıcaklıkları tetikleyecektir” ifadelerine yer verdi.

“EN SICAK SEKİZ YILI DAHA YENİ YAŞADIK”
WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Son üç yıldır soğutan bir La Nina’ya sahip olmamıza ve bunun küresel sıcaklık artışında geçici bir fren görevi görmesine rağmen, rekor düzeydeki en sıcak sekiz yılı daha yeni yaşadık. Bir El Nino’nun gelişimi, büyük olasılıkla küresel ısınmada yeni bir artışa yol açacak ve sıcaklık rekorları kırma olasılığını artıracak” açıklamasını yaptı. Genel Sekreter Taalas, dünyanın El Nino’ya hazırlanması gerektiğini ifade ederek aynı zamanda aşırı hava ve iklim olaylarının da tetiklenebileceğini vurguladı.