Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Marka ve patent tescilinde önemli detaylar | Marka sınıfları ve patent sınıfları! Nice kodları

Marka ve patent tescilinde

Marka ve patent tescilinde önemli detaylar | Marka sınıfları ve patent sınıfları! Nice kodları…

Marka tescil süreci, bir girişimcinin fikrini hayata geçirmek ya da markasını korumak için attığı ilk adımlardan birisi. Patent uzmanları, girişimcilerin marka tescil süreçlerinde göz ardı edilmemesi gereken beş önemli noktayı paylaştı.

Girişimcilik ekosistemindeki yükselişe bağlı olarak kurulan şirket sayısı da hızla artıyor. Girişimcilerin bir markayı hayata geçirme aşamasında marka tescil süreçleri önemli rol oynuyor.

Marka tescili, girişim sahipleri için olumlu bir etki sağlayarak hem ticari ilişkilerinde hem de yatırım organizasyonlarında kurumsal bir yapıya sahip olmalarını mümkün kılıyor. Uzmanlar girişimcilerin hem marka tescili süreçlerinde hem de sonraki aşamalarda dikkat etmesi gereken 5 önemli maddeyi açıkladı.

1- Marka araştırması mutlaka yapılmalı

Girişimcilerin markasına karar vermesi akabinde faaliyet sektörüne uygun olacak şekilde güncel mal ve hizmet sınıfları tebliğine uygun alanları seçmeleri gerekmektedir. Girişimcilerin bu sınıflara karar verirken hem güncel hem de yakın vadede kullanmayı hedeflediği sektörlere uygun olarak hareket etmesi avantajlı bir durum sağlayacaktır.

Marka isimlerinin ayırt edilemeyecek derecede benzerlerinin ya da aynılarının hali hazırda tescil edilmiş olması, girişimcilerin markalarının tescil edilmesinde zorlaştıran nedenlerin başında geliyor. Bu sebeple girişimcilerin önce marka ismi konusunda benzerlik araştırması yapması ve tescil sürecine başlarken herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmayacak şekilde olabildiğince iştigal edeceği sektörüne göre de özgün olacak marka isimlerini belirleyerek, marka başvurusunda bulunmaları ilk adımını oluşturuyor.

2-Tek ülkede koruma yeterli değil!

Marka tescili ülkesel esasına bağlı olduğundan yalnızca tescil edildikleri ülkelerde korunmaktadır. Pazar hedefi yurt dışında olan girişimler için marka koruması yalnızca Türkiye’de değil, yurt dışında da hedeflenen ülkede marka tescil başvurusunda bulunarak süreçlerini tamamlamaları ayrıca bir avantaj sağlayabilir. Girişimcilerin farklı pazarlara açılırken özellikle, Türkiye’de tescil edilmiş olan markasını, eğer varsa uluslararası ticaretinin veya globale açılmayı hedeflediği ülkeler veya çeşitli sistemlerden faydalanarak yurt dışında koruyabilirler.

Girişimcilerin yurt dışındaki ülkelerde tescili bulunmuyorsa, üçüncü kişiler tarafından ilgili markanın tescil edilebilmesi riski artarken; aynı marka ile aynı pazarda rekabet edilebilmesini kolaylaştırabiliyor. Bu sayede girişimciler yalnızca bulundukları ülkede değil, yurt dışındaki ülkelerde de marka başvurularında bulunarak bu risklerin önüne geçebilirler.

Uluslararası marka tescili küresel pazarda rekabet avantajı elde etmek için kritik bir adımdır. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde bir markanın koruma altına alınması tescil işlemi ile başladığından ihracat yapan veya hedefi olan girişimlerin uluslararası boyuta taşınmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu noktada ülkemizde yurt dışı marka tescili işlemlerinde teşviklere ilişkin bilincin yaygınlaştırılarak uluslararası pazarlara açılmak isteyen girişimlerin daha sık desteklenmesi gerekiyor.

3- Marka vekilleri ile yürütülen süreç

Marka tescil süreçleri uluslararası düzeyde çeşitlilik gösterir. Her ülkenin marka ve patent ofisleri, başvuru süreçleri, yasal gereklilikleri, prosedürleri ve mevzuatları farklıdır. Marka tescili için her ülkede yasalara uygun hareket etmek ve başvuru sürecini etkin bir şekilde yönetmek önemlidir.

Ancak, bu süreçlerin karmaşıklığı ve ülkeler arasındaki farklılıklar göz önüne alındığında, marka vekilleri ile çalışmak oldukça önemlidir. Marka vekilleri, firmaların uluslararası pazarda marka haklarını korumak için gereken bilgi, deneyim ve uzmanlığı sunarlar. Güncellenen yasal düzenlemeler ve marka tescili süreçlerindeki değişiklikleri yakından takip ettiklerinden, marka vekilleri ile çalışmak büyük önem taşır.

Ancak, vekil seçimi yaparken de girişimcilerin bazı nüanslara dikkat etmesi büyük önem arz ediyor. Örneğin; ilk olarak seçecekleri vekillerin Türk Patent ve Marka Kurumu’na kayıtlı olduğundan emin olmaları gerekiyor. Bunun dışında, sınai hakların tüm alanlarındaki hukuki süreçlere, yurt içi ve yurt dışı başvuru süreçlerine, özet olarak çalışacakları vekillerin sınai mülkiyet haklarında deneyimlerini ve tecrübelerini dikkate almaları gerekiyor.

4- Marka korumanızı sürdürülebilir kılın

Girişimcilerin hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri ciddi mali kayıpların, hukuki sorunların ve marka itibarındaki zedelenmenin önüne geçebilmesi mümkündür. Fakat riskleri engellemek için tek başına marka tescili yeterli olmuyor. Ne yazık ki tescilli bir markanın taklit edilemeyeceği düşüncesi oldukça yaygın bir düşünce.

Ancak, markanın korunması için sadece tescili yeterli değildir. Tescilli markanın korumasını sağlamak amacıyla global marka izleme yapılarak, üçüncü kişiler tarafından hangi ülkelerde nasıl varyasyonları ile başvurulmuş olduğunun takip edilmesi ve buna uygun olarak danışmanlık verilmesi ile korumanın güçlendirilmesi gerekiyor. Markaların düzenli olarak izlenmesi ile marka sistematik bir şekilde takip ediliyor ve taklit markaların tespiti sağlanarak marka haklarının ihlal edilmesi engelleniyor.

5- Sahte ürün tehlikesine karşı gümrük koruma

Gümrük koruma da son derece önemli bir işlem kalemi. Gümrük koruma yapılmadığında, aynı veya benzer marka ismi bulunan ürünlerin kopyalanması ve sahtelerinin piyasaya sürülmesi riski artar ve bu ürünlerin ülkelere giriş/çıkışı engellenememektedir. Bu sahte ürünler genellikle kalite sorunlarına yol açarak müşteri memnuniyetsizliği ile sonuçlanabilir. Bu noktada tescil süresince aynı veya benzer marka ismine sahip ürünün uluslararası ticaretini önleyerek yaşanabilecek olumsuz durumların (kazanç ve prestij kaybı vb.) önüne geçmek için gümrük koruma son derece önemli bir adımdır.

TPE NiCE Sınıfları Nedir?

45 Sınıftaki marka tescil sınıflandırma nice kodları ve açılım maddeleri tüm mal ve hizmet grupları 45 sınıf altında toplanmıştır.

TPE Nice Sınıflandırması Nedir?

Yukarıda bahsedilen “45” nice kodu sınıfın tüm detay açılımlarını sitemizde bululabilirsiniz!

Bu sınıfların 34’de kadar olanları otuzdördüncü sınıfta dahil olmak üzere üretim yapanların marka tescil başvurusu yaparken seçecekleri sınıflardır.

Marka hangi sınıf ya da sınıflarda tescil olursa/ETTiRiLiRSE, o sınıflardaki ürün yada hizmetlerde koruma sağlar.

Marka Nice Sınıfları Maddeleri Nelerdir?

01. Sınıf, 02. Sınıf, 03. Sınıf, 04. Sınıf, 05.Sınıf, 06. Sınıf, 07.Sınıf, 08.Sınıf, 09.Sınıf, 10.Sınıf, 11.Sınıf, 12.Sınıf, 13.Sınıf, 14.Sınıf, 15.Sınıf, 16.Sınıf, 17.Sınıf, 18.Sınıf, 19.Sınıf, 20.Sınıf, 21.Sınıf, 22.Sınıf, 23.Sınıf, 24.Sınıf, 25.Sınıf, 26.Sınıf, 27.Sınıf, 28.Sınıf, 29.Sınıf, 30.Sınıf, 31.Sınıf, 32.Sınıf, 33.Sınıf, 34.Sınıf 35. Sınıf(mağazacılık, e-ticaret), 36.Sınıf, 37.Sınıf, 38.Sınıf, 39.Sınıf, 40.Sınıf, 41.Sınıf, 42.Sınıf, 43.Sınıf, 44.Sınıf, 45.Sınıf

Türk Patent ve Marka Kurumu Marka Nice Sınıfları; 1-34 mal (emtia) ve 35-45 hizmet (sunum) sınıflarından oluşmaktadır. Marka tescil başvurusu tescil edilecek korunması yapılacak markanın sektörel faaliyet alanına göre seçilmelidir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır? – Adım Adım Anlatım

MARKA TESCİL – İSİM TESCİL – MARKA PATENT – İSİM PATENT SINIFLARI

Markanızın sizi doğru ve kapsamlı bir şekilde koruyabilmesi için öncelikle faaliyet gösterdiğiniz ana sektörleri tespit ederek ilgili ürün ve/veya hizmetlerinizi detaylı olarak belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten bir firmanın hangi sınıflarda markasını tescillemesi gerektiği tam olarak tespit edilemeyecektir. Eğer firma gıda ürünleri üreterek farklı satış noktalarında pazara sunuyorsa 29. ve/veya 30. sınıflarda, farklı markalardaki gıda ürünlerini market-şarküteri tarzı bir mekanda müşterilerine sunuyorsa 35. sınıfta ya da kafe-restoran tarzı bir mekanda müşterilerine yiyecek-içecek sunumu yapılıyorsa 43. sınıfta markasını tescil ettirmelidir. Örnekte görüldüğü üzere sadece gıda sektöründe bile üretim ve hizmet olmak üzere farklı sınıflarda marka tescili yapılabilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde marka ile hangi ürünler üretileceği ve marka ile hangi hizmetler sunulacağı detaylı olarak tespit edilmelidir.

MARKA PATENTİSİM TESCİL VE PATENT VE TESCİL SINIFLARI LİSTESİ

MARKA TESCİL – İSİM TESCİL – MARKA PATENT – İSİM PATENT

Bunun yanında ileride gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırımlar, yeni ürünler, yeni hizmetleri de göz önüne alarak alternatif sınıflarda da müracaat etmek doğru olacaktır. İlk başvuru aşamasında alınmayan sınıflar için başka firmaların bu sınıflarda marka tescilini alabileceğini düşünmek gerekir. Alternatif ve koruma kapsamını sağlamlaştırıcı sınıfların tescil edilmemesi halinde ileride tekrar müracaat edilmesi gerekebilir ve ayrıca yeni bir marka tescil belgesi almak zorunda kalabilirsiniz.

Markaların tescil edilebileceği üretim ve hizmet sınıfları aşağıda kısaca belirtilmiştir. Marka başvurunuz için en doğru sınıfların tespit edilmesi ve markanın bu sınıflarda ücretsiz olarak araştırılması için deneyimli marka danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

MARKA PATENTİSİM TESCİL VE PATENT VE TESCİL SINIFLARI LİSTESİ

MARKA TESCİL – İSİM TESCİL – MARKA PATENT – İSİM PATENT

EŞYA/ÜRÜN SINIFLARI
1. SINIF: Kimyasal maddeler
2. SINIF: Boyalar, vernikler
3. SINIF: Kozmetik ürünleri, parfümler, sabunlar, temizlik ürünleri
4. SINIF: Yakıtlar, katı, sıvı, gaz yakıtlar
5. SINIF: İlaçlar, tıbbi amaçlı kimyasal ürünler
6. SINIF: Metalden mamul malzemeler
7. SINIF: Makineler
8. SINIF: El aletleri, çatallar, kaşıklar, bıçaklar , tamir için el aletleri
9. SINIF: Bilim, laboratuvar, denizcilik, meteoroloji, elektrik, fotoğrafçılık sinemacılık, sanayi ve optik alanlarında kullanılan aletler, cihazlar
10. SINIF: Tıbbi cihazlar ve aletler
11. SINIF: Aydınlatma cihazları, ısıtma, iklimlendirme, havalandırma cihazları
12. SINIF: Otomotiv, kara, deniz ve hava taşıtları ve parçaları
13. SINIF: Silahlar
14. SINIF: Kuyumculuk eşyaları (taklitleri dahil), altınlar, mücevherler, kıymetli taşlar ve bunlardan mamul takılar
15. SINIF: Müzik aletleri ve kutuları
16. SINIF: Kırtasiye malzemeleri, ambalajlama malzemeleri
17. SINIF: Plastik ve benzeri malzemelerden mamul ürünler
18. SINIF: Deriler, yapay deriler ve bunlardan mamul ürünler
19. SINIF: İnşaat malzemeleri
20. SINIF: Mobilyalar
21. SINIF: Ev veya mutfak aletleri, kapları, gereçleri
22. SINIF: Halatlar, ipler, çadırlar, tekstil amaçlı sentetik elyaflar
23. SINIF: Tekstil amaçlı büküm iplikleri, nakış ve örgü iplikleri
24. SINIF: Kumaşlar
25. SINIF: Giysiler, iç-dış giysiler, ayak giysileri, ayakkabılar, çoraplar, baş giysileri
26. SINIF: Danteller, nakışlar, giysi aksesuarları
27. SINIF: Halılar, yer döşemeleri
28. SINIF: Oyunlar, mekanik, elektrikli ve elektronik oyunlar, oyuncaklar
29. SINIF: Gıda ürünleri
30. SINIF: Gıda ürünleri
31. SINIF: Tarım ürünleri, bahçecilik ürünleri
32. SINIF: İçecekler
33. SINIF: Alkollü içecekler
34. SINIF: Tütün ve tütün mamulleri

HİZMET SINIFLARI
35. SINIF:Reklamcılık hizmetleri, ithalat ve ihracat hizmetleri, perakende veya toptan satış hizmetleri, mağazacılık hizmetleri
36. SINIF:Sigorta hizmetleri, bankacılık hizmetleri, finansal hizmetler
37. SINIF:İnşaat hizmetleri, temizlik hizmetleri, taşıtların tamir ve bakımı hizmetleri, ısıtma, havalandırma ve su tesisatının kurulması hizmetleri
38. SINIF:Radyo ve televizyon yayın hizmetleri, haberleşme hizmetleri
39. SINIF:Nakliye hizmetleri, depolama hizmetleri, elektrik dağıtım hizmetleri
40. SINIF:Metallerin işlenmesi hizmetleri, gıdaların işlenmesi hizmetleri, terzilik hizmetleri, enerji üretimi hizmetleri, baskı matbaa hizmetleri
41. SINIF:Eğitim, öğretim hizmetleri, spor, kültür ve eğlence hizmetleri, dergi kitap gazete yayımlama hizmetleri, film televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri, fotoğrafçılık hizmetleri, tercüme hizmetleri
42. SINIF:Mühendislik hizmetleri, bilgisayar, yazılım hizmetleri, grafik sanat tasarımı hizmetleri
43. SINIF:Lokanta, bar, kafe hizmetleri, otel hizmetleri
44. SINIF:Hastane hizmetleri, tıbbi hizmetler, güzellik bakımı hizmetleri
45. SINIF:Hukuki hizmetler, güvenlik hizmetleri

Marka Tescili Nasıl Yapılır? – Adım Adım Anlatım

Marka, bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en temel özelliktir. Bir markaya sahip olan her ürün ve tasarımın ilk öncelikli ihtiyacı kesinlik ile markanın korunması durumudur. Bir markaya sahip olan kişi ve işletmeler, sahip oldukları markanın tüm hak ve sorumluluklarını kendi üstlerine almalıdırlar. Bu işlemin yasal yollar ile yapılması durumu ise marka tescili işlemidir.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) olarak bu yazımızda sizler için marka tescili ve marka tescilini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz!

Marka Tescili Nedir?

Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmetleri diğer işletmelere ait mal ya da hizmetlerden ayırmak için kullanılan işarete marka ismi verilir. Bu işaret, yasal olarak korunması durumunda ise bu işleme marka tescili adı verilir. Dolayısıyla, marka tescili işletmeler için avantaj sağlayan önemli bir işlemdir. 

Marka tescili işlemini gerçekleştirmek, başkalarının da markanızı, ürününüzü ya da hizmetinizi kullanarak fayda ve kazanç sağlamasını önlemek için son derece önemlidir. Aynı zamanda, marka tescili işlemini gerçekleştiren kişiler daha sonraki aşamalarda lisans verme, miras bırakma ya da devretme gibi haklara da sahip olmaktadırlar.

Marka tescil süreleri değişkendir fakat genellikle süre 10 yıllıktır. Gerekli olan ek ücretler ödendikten sonra marka tescili süresi uzatılabilmektedir.

Marka ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Markanızı tescil ettirmek için ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’nün talep etmiş olduğu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Belgelerinizi enstitüye teslim ettiğiniz an başvurunuz kesinlik kazanır ve markanız koruma altına alınır. Enstitü, eğer belgeleriniz içerisinde bir eksiklik bulur ise size 2 ay daha ek bir süre tanır. Eğer size tanınan 2 aylık süre içerisinde belgelerinizi tamamlayamazsınız başvurunuz kesin olarak iptal edilir.

Marka tescil başvurunuzu gerekli olan şekilde yaptıysanız Türk Patent Enstitüsü esasa uygun bir inceleme başlatır. Başvurunuzun usule uygun olduğu görülür ise Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Sonraki aşama ise üçüncü kişilerin görüş ve itirazları ile markanı hakkında yeniden inceleme süreci başlatılmasıdır. İtiraza uğrayan başvurular için tescil işlemi tamamlanarak sicil kayıtları oluşturulur ve sicil kayıtları ile birlikte Marka Tescil Belgesi başvurusu sahibine teslim edilir.

Marka tescil başvurusu için gerekli olan bilgi ve belgeler aşağıdaki gibidir:

Eğer başvuru sahibi tüzel kişi ise aşağıdaki bilgi ve belgeler gerekir:

  • Faaliyet belgesi
  • Vergi levhası
  • Marka örneği (logo ve benzeri gibi)
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair bir belge (banka dekontu)

Eğer başvuru sahibi gerçek kişi ise gerekli olan bilgi ve belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
  • Vekaletname (eğer varsa)
  • Marka örneği (logo ve benzeri gibi)
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair bir belge (banka dekontu)

Marka ve Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de markaların tescil işlemleri ile ilgilenen tek yetkili kuruluş Türk Patent ve Marka Kurumudur. Yapılan tüm marka tescil başvuruları ve bu başvuruların durumları hakkındaki veri tabanı bu kurum içerisinde tutulmaktadır.

Sorgulamak istediğiniz marka için https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinde yer alan forma marka adınızı, başvuru sahibini, başvuru tarihini ve benzeri bilgileri girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

MARKA PATENTİSİM TESCİL VE PATENT VE TESCİL SINIFLARI LİSTESİ

MARKA TESCİL – İSİM TESCİL – MARKA PATENT – İSİM PATENT