Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meral Akşener

Bakan, Milletvekili, Devlet Adamı, Akademisyen, Tarihçi, Siyasetçi Doğum 18

BakanMilletvekiliDevlet AdamıAkademisyenTarihçiSiyasetçi

Doğum 18 Temmuz, 1956 Kocaeli

Eğitim İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü

Tarihçi, akademisyen, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan, İyi Parti Genel Başkanı. 18 Temmuz 1956, Gündoğdu / İzmit doğumlu. Babasının adı Tahir Ömer, annesinin adı Sıddıka’dır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kocaeli Üniversitesinde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

Meral Akşener, 20. Dönemde İstanbul, 21. Dönemde DYP’den Kocaeli ve 20. Dönemde DYP’den, 23., 24. ve 25. Dönemde MHP’den İstanbul Milletvekili, seçildi. 54. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevinde bulundu. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevine yeniden seçildi.

1968 yılında CHP’den TBMM başkanvekili seçilen Muş milletvekili Hayriye Ayşe Nermin Neftçi’den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili oldu. Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği yaptı. Akşener, evli ve 1 çocuk annesidir. Üyesi olduğu MHP’den 26. Dönem (1 Kasım 2015) genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi. Seçimden sonra MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayarak, arkadaşlarıyla birlikte  Kurultay’ın toplanması talebinde bulundu. Eylül 2016’da partiden ihraç edildi, dava açtı ve Aralık 2016’da mahkeme tarafından onanan ihraç kararı kesinleşmiş oldu.

Nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu sırasında ‘Hayır’ için kampanya yürüttü. 25 Ekim 2017 tarihinde MHP’den ayrılan bazı muhalif isimlerle birlikte “İyi Parti”yi kurdu. Genel Başkanı olduğu İyi Partinin kurucuları arasında Ümit Özdağ, Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, Mukadder Başeğmez, İsmail Ok, Aytun Çıray, Ali Türkşen gibi isimler yer alıyor.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), MHP’de Olağanüstü Kongre Süreci (sondakika.com, 10.05.2016), MHP’li Muhaliflerden Kurultay Kararı (sondakika.com, 13.05.2016), Meral Akşener’in Liderliğinde Kurulan İyi Parti Hakkında Bilinmesi Gerekenler (bbc.com, erişim: 11.11.2017).