Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni döviz uygulaması başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçılara ilişkin döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indiren yeni yürütmenin bugünden itibaren geçerli olacağını açıklamıştı.

Bugün itibariyle uygulamaya alınan bu düzenleme, ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet kazançlarının satış yükümlülüğünün yüzde 30’a çekilmesi anlamına geliyor.

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonaları Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulundu.
  • “Müjdeli bir haber vermek istiyorum”diyen Erdoğan, “İhracatçılarımız için Döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Bu düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak. Tüm ihracat ailesine hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

BUGÜNDEN İTİBAREN YÜRÜRLÜKTE

  • Döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indiren yeni uygulama bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iseyeni düzenlemeyle tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirildiğini kaydetti.

DÖVİZ İÇİN VERİLEN YÜZDE 2’LİK DESTEK GERİ ALINDI

  • Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TL’ye dönüştürülen döviz için verilen yüzde 2’lik destek kaldırıldı.
  • Daha önce yurt dışı kaynaklı dövizlerin tamamı bozdurma kapsamındayken, yeni düzenlemeyle kapsama hangi tür gelirlerin gireceğini Merkez Bankası’nın belirleyeceğine ilişkin hüküm tebliğe eklendi.

ZORUNLULUĞUN TAMAMEN KALDIRILMASI BEKLENİYOR

  • Gelişmeyi olumlu bir adım olarak yorumlayan ihracatçılar, zorunluluğun tamamen kaldırılmasını istiyor.